A Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus vezetésével induló Élvonal program célja a magyar tudomány „aranycsapatának” építése – közölte Hankó Balázs oktatási és kulturális miniszter az M1 aktuális csatornán csütörtökön.
„A magyar tudomány aranycsapatát építjük és az utánpótlásról is gondoskodunk” – fogalmazott a miniszter, hozzátéve: a program célja, hogy Magyarországra vonzza a kiváló kutatókat külföldről és segítse a tehetségek kibontakozását. A cél, hogy Magyarország 2030-ra Európa tíz leginnovatívabb országa közé kerüljön – emelte ki Hankó Balázs.
Mint a műsorban elhangzott, a program három célja, hogy a fiatalok a tudomány felé forduljanak, itthon maradjanak, külföldről pedig hazajöjjenek. Hankó Balázs kérdésre válaszolva elmondta: a kutatók hazahívását, külföldi kutatók meghívását kiemelt kutatási támogatással ösztönzi majd a program.
Ezzel a támogatással „a kutató és teljes kutatói csapata valamelyik magyar egyetemen vagy kutatóintézetben tud elhelyezkedni, és ezáltal a kutatását, amit európai szinten vagy világszinten is elismernek, itthon tudja folytatni” – mutatott rá.
Elmondta, hogy a tervek szerint a legkiválóbb kutatók közül a következő évben 25 kutatói csapatot hívnak haza, a feltörekvő fiatalok esetében pedig ötven új kutatócsoportot hoznak létre. Arra a kérdésre, hogy mely területekre helyezik a hangsúlyt, elmondta: „a nagy hívószó” az „élő és élettelen természettudomány” lesz, valamint a Neumann János Programban megfogalmazott területek: a digitalizáció, az egészséges élet, az agrárium, a zöldátállás és a védelmi ipar.
Krausz Ferenc szerepéről szólva úgy fogalmazott: ő a „csapatkapitány”, ő vezeti a programot működtető alapítványt, és meghív más Nobel-díjas kutatókat is az alapítvány vezetésébe, ő hívja haza, választja ki azokat a kutatókat más kiválóságokkal együtt, akik a programban részt vesznek, és segíti a tehetséggondozást is.
Megjegyezte, hogy ez egy ugyanolyan alapítványi struktúra lesz, mint amelyet Brüsszel jogalap nélkül blokkol a magyar egyetemek, kutatók vonatkozásában. Hankó Balázs a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában a tehetséggondozásról szólva azt mondta: „A programban felkaroljuk a legfiatalabbakat is, az iskolapadtól egészen a kutatólaborokig, úgy, hogy Nobel-díjas kutatókkal kutathatnak együtt.”
A miniszter az M1 aktuális csatorna műsorában arról is beszélt, hogy „évről évre lép előre a magyar innováció”, tíz év alatt megháromszorozták az innovációs finanszírozást, megduplázták a kutatók-fejlesztők számát a vállalatoknál, öt év alatt megduplázták a doktoranduszok számát. „Azaz jó a magyar modell” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy közben a Draghi-jelentés szerint az EU elmaradt az Egyesült Államoktól.
„A kockázati tőke öt százaléka van itt, 52 százaléka az Egyesült Államokban, negyven százaléka Kínában. Az ötven legjobb technológiai vállalatból pedig csak négy van az Európai Unióban” – mondta.