
Megtelt a csíksomlyói nyereg, Korodi Attila csíkszeredai polgármester becslése szerint több mint 330 ezer ember vett részt a pünkösdi búcsún. Az eseményen – akárcsak tavaly – idén is ott volt Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Az a történelmi feladat áll előttünk, hogy összekapaszkodjunk, kapaszkodjunk Krisztus kezébe, talpra álljunk, és reménnyel teli szívvel újraépítsük a jövőnket – mondta a zarándokoknak szentbeszédében Székely János szombathelyi megyéspüspök, az idei csíksomlyói ünnepi szentmise szónoka.
Nem mások ellenében, hanem mindenkinek a jogait és kultúráját tiszteletben tartva, mivel a Kárpát-medencében össze van kötve a sorsunk, csak együtt boldogulhatunk – tette hozzá a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, aki szintén kiemelte, hogy a pünkösdi búcsú arra hívja a híveket, hogy nyissák ki a szívüket az ég felé, ahonnan erőt és reményt meríthetnek, és kapaszkodjanak össze, találják meg újra egymás és a teremtő kezét.
A pünkösdszombati búcsús nagymisére idén is több száz ezren érkeztek a világ minden tájáról Csíksomlyóra, a Kis- és a Nagysomlyó-hegy közötti nyeregbe, a Hármashalom-oltár elé. A kegyhely idén a VII. században élt Szent Maximus görög teológustól származó „A keresztséggel Krisztus előttünk jár, hogy a keresztény nép hűségesen kövesse őt” mottóval szervezte meg a fogadalmi nagybúcsút.
Székely János püspök papnövendékként szerzett első erdélyi emlékeit elevenítette fel, és az erdélyi emberek hitét, magyarságukhoz való ragaszkodását méltatta. „Köszönjük, hogy néha tisztábban látjátok, mi az igazi érték, mint mi, anyaországiak. Köszönjük nektek a jég hátán is megélő talpraesettséget, a bajok között is megőrzött derűt, a bölcsességet és vendégszeretetet” – mondta, hangsúlyozva: „ez a hűség, egyenesség, derű, kitartás és hit” példa és erőforrás mindenki számára.
A teljes cikk a linkre kattintva olvasható:
https://infostart.hu/belfold/2026/05/23/szazezrek-erkeztek-a-csiksomlyoi-bucsura
Fotó: MTI Fotószerkesztõség/Kátai Edit
