Hírek

Hírek

Gulyás Gergely: Veszélyben az európai versenyképesség

A szerdai kormányülésen az európai helyzet és az EU-csúcs várható témái kerültek a középpontba – kezdte Gulyás Gergely beszédét a Kormányinfón.

A kabinet már kialakította álláspontját: a csúcs legfontosabb kérdése a kontinens versenyképessége lesz, amely az elmúlt évek hibás döntései miatt, Kínával és az Egyesült Államokkal szemben, jelentős hátrányba került. A kormány szerint az orosz energiahordozók kitiltása tovább gyengítette Európa pozícióját, és a tervezett csúcs intézkedései tovább ronthatják a helyzetet, a politika pedig a háborúba való belesodródás irányába mutat.

A Barátság kőolajvezeték továbbra is működőképes, ugyanakkor a magyar szakértők nem férhetnek hozzá az ellenkező bizonyítási lehetőségekhez. Amint az olajellátás biztosított lesz, Magyarország kész hozzájárulni Ukrajna pénzügyi támogatásához.

A magyar kormány az uniós tagságból fakadó jogával élve három ukrán állampolgár kitiltása mellett döntött – jelentette be Gulyás Gergely. A döntés olyan ukrán katonatiszteket és titkosszolgálati tiszteket érint, akik a miniszterelnök megfenyegetésével kerültek a figyelem középpontjába, a tilalom pedig a Schengeni-övezetre is vonatkozik.

A miniszter hozzátette: „Ez az európai értékrendtől távol áll, ezért a kormány a szükséges intézkedéseket haladéktalanul meghozta.”

További bejelentésként elhangzott, hogy a kabinet 7 milliárd forinttal támogatja a tejtermelő gazdákat. A tejárak növekedéséért a háború, a viszontvámok és a tejtermelő tehenek számának emelkedése Európában felelős. Gulyás Gergely szerint az intézkedés jelentős segítséget nyújt a termelőknek és a magyar mezőgazdaságnak egyaránt.

A nemzeti petíció határidejét április 8-ig meghosszabbította a kormány – jelentette Vitályos Eszter. A dokumentumot a polgárok továbbra is online vagy postai úton juttathatják vissza.

A teljes cikk a linkre kattintva olvasható:
https://magyarhirlap.hu/belfold/20260319-gulyas-gergely-veszelyben-az-europai-versenykepesseg

Forrás: magyarhirlap.hu
Fotó: MH/Török Péter

Orbán Viktor: Vállalom, hogy ilyen felfordult világban is megőrizzük Magyarországot a biztonság és a nyugalom szigetének

Csak a Fidesz és a KDNP tudja megadni Magyarországnak azt a biztonságot, amire most szükség van. Az április 12-i választás után nem „izgágákra”, hanem higgadt, nyugodt és magabiztos vezetőkre van szükség, a választás tétje ugyanis az, hogy Orbán Viktor és a Fidesz–KDNP, vagy a Kijev és Brüsszel által irányított Tisza Párt és Magyar Péter alakít-e kormányt – jelentette ki a miniszterelnök az 1848-49-es ünnepi megemlékezésen mondott beszédében a budapesti Kossuth Lajos téren.

Az esemény házigazdája, Rákay Philip köszöntötte a Kossuth téren megjelent ünneplőket, külön kitérve az Erdélyből, a Felvidékről és Kárpátaljáról a fővárosba érkezett magyar honfitársainkra. Köszöntötte a március 15-i nemzeti ünnepen a magyar fővárosba érkezett lengyel barátainkat is. A Nemzeti dal Tolcsvay László-féle feldolgozásának előadását követően előbb Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, majd Lázár János építési és közlekedési miniszter beszéde következett.

Orbán Viktor azzal kezdte beszédét, hogy egy magyarnak nem kell megmagyarázni, mi a szabadság. Beleszagolunk a levegőbe, és máris érezzük az összefogás nemesítő erejét. A sokaság azonban önmagában nem elég, szabadság csak összefogással születhet szárba. Gyűlöletből soha nem lesz szabadság, ezért mi sohasem fogjuk megengedni, hogy Magyarországot gyűlölet és düh kormányozza – jelentette ki a kormányfő.

Nem hagyjuk, hogy a magyarok 12 pontjából brüsszeli 12 pontot csináljanak a budapesti labancok” – szögezte le Orbán Viktor.

Ma Brüsszel is magyar embernek öltözött, az ő 12 pontjuk azonban a szolgaság 12 pontja. Arról szól, mit kívánnak a brüsszeliek. Mi, márciusiak sohasem törődünk bele, hogy a magyarok 12 pontjából brüsszeli 12 pontot csináljanak a budapesti labancok.

A teljes cikk a linkre kattintva olvasható:
https://www.origo.hu/belpol/2026/03/orban-viktor-unnepi-beszede-bekemenet-marcius15-elo-origo

Forrás: origo.hu
Fotó: Miniszterelnöki Kabinetiroda/Balogh Zoltán ; Polyák Attila

Hankó Balázs: a magyar nemzet legfontosabb építőköve a család

A magyar nemzet legfontosabb építőköve a család – hangoztatta a kulturális és innovációs miniszter pénteken Veresegyházon. Hankó Balázs hozzátette, a kormány minden családi élethelyzethez nyújtott támogatásokat.

A miniszter a Család Expo 2026 elnevezésű rendezvényen beszélt, ahol az apaságról tartott kerekasztalbeszélgetésen vett részt Pindroch Csaba és Dolhai Attila színészekkel. Hankó Balázs a rendezvény céljának azt nevezte, hogy egy délután erejéig közös térbe hozzák a családokat, gyermekeket, szakmai szervezeteket, intézményeket és a helyi közösségeket.

„Egy olyan rendezvényen vagyunk, ahol a legfontosabb dolgot, a magyar nemzet legfontosabb egységét, legfontosabb építőkövét, a családokat ünnepeljük” – mondta a politikus. Kiemelte, a kormány a magyar családtámogatást, a magyar családpolitikát ajánlja Európa figyelmébe. Hankó Balázs beszélt az édesanyák személyijövedelemadó-mentességének kiterjesztéséről, valamint a családi adókedvezmény megduplázásáról.

„Mi, magyarok vagyunk Európa legcsaládbarátabb nemzete, és ehhez a legcsaládbarátabb nemzethez a legszéleskörűbb családtámogatás dukál”, amit a magyar kormány biztosít – fogalmazott a miniszter. Kitért Hankó Balázs az otthonteremtési támogatásokra és az édesapák felelősségvállalására is. A tárcavezető elmondta, veszélyes világban, veszélyes korban élünk, az édesapák felelőssége fokozott, hogy biztosítsák a család összetartóerejét.

Forrás: demokrata.hu / MTI
Fotó: demokrata.hu / MTI

 

Bejelentést tett Orbán Viktor, beavatkozik a kormány az üzemanyagárakba

Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn bejelentette, hogy a benzin és a gázolaj esetében is védett árat vezetnek be, amely fölé nem mehetnek a kiskereskedelmi árak. A benzin ára legfeljebb 595 forint, a gázolajé pedig legfeljebb 615 forint lesz literenként. Nagy Márton hétfő este közölte, hogy a terhek csökkentése és az ellátásbiztonság növelése érdekében csökkentik az üzemanyagok jövedéki adóját.

Orbán Viktor a rendkívüli kormányülés után arról beszélt, hogy a közel-keleti, iráni háborús helyzet és az ukrán olajblokád hatására a nemzetközi olajárak meredeken emelkedni kezdtek, és ennek következményei Magyarországot is elérték. Mint mondta, az üzemanyagárak egész Európában gyors növekedésnek indultak, ezért a kormány úgy döntött, lépéseket tesz a magyar családok, vállalkozók és gazdák védelme érdekében.

A kabinet ennek részeként úgynevezett védett árat vezet be az üzemanyagokra, amely fölé a kiskereskedelmi árak nem emelkedhetnek. A benzin esetében ez literenként 595 forint, míg a gázolajnál 615 forint lesz. A kormány emellett felszabadítja az állami tartalékkészletek egy részét is, hogy biztosítani lehessen a folyamatos ellátást.

A kedvezményes, védett ár kizárólag magyar rendszámmal és magyar forgalmi engedéllyel rendelkező járművekre vonatkozik. Az intézkedés nemcsak a magánszemélyeket érinti, hanem kiterjesztik a mezőgazdasági szereplőkre, a fuvarozókra és a vállalkozókra is. A bejelentés szerint a védett ár már ma éjfélkor életbe lép.

Az ukrán olajszállítások körüli feszültségek és a közel-keleti háború hatásai már Magyarországon is érezhetőek: a kőolaj ára gyors és jelentős emelkedésnek indult. Erről beszélt hétfő reggeli videóüzenetében Orbán Viktor miniszterelnök, miután lezajlott a Védelmi és Energiabiztonsági Tanács ülése. A kormányfő szerint a helyzetet súlyosbítja az Ukrajna által bevezetett olajblokád, amely nemcsak Magyarország és Szlovákia, hanem az egész Európai Unió energiabiztonságát veszélyezteti.

A teljes cikk a linkre kattintva olvasható:
https://index.hu/gazdasag/2026/03/09/orban-viktor-uzemanyag-uzemanyagar-benzin-dizel-bejelentes/

Forrás: index.hu
Fotó: Németh Kata / Index

Rendkívüli ülést tart a kormány a gázolaj- és a benzinár emelkedése miatt

Orbán Viktor miniszterelnök Magyarország energiabiztonsága érdekében hétfőn reggel összehívta a védelmi és az energiabiztonsági tanácsot, kora délután pedig rendkívüli ülést tart a kormány

„Olajárrobbanás. Ide vezetett az ukrán olajblokád és a közel-keleti helyzet. Nekünk Magyarország energiabiztonsága az első. Összehívtam a védelmi és az energiabiztonsági tanácsot” – írta a kormányfő hétfőn reggel a közösségi oldalán.

Orbán Viktor az ülés után egy videóval jelentkezett, amelyben elmondta, hogy az ukrán olajblokád és a közel-keleti háború miatt a kőolaj ára Magyarországon is robbanásszerű növekedésnek indult.

„Ebben a helyzetben a Zelenszkij által bevezetett ukrán olajblokád a lehető legsúlyosabb fenyegetést jelenti már nemcsak Magyarország és Szlovákia, hanem az egész Európai Unió számára” – hívta fel a figyelmet a kormányfő.

A miniszterelnök azt mondta, hogy a veszély elhárításához két döntésre van szükség: egyrészt, egész Európában felül kell vizsgálni és fel kell függeszteni minden, az orosz energiára kivetett szankciót, amit a mai napon egy levélben kezdeményezett Ursula von der Leyen bizottsági elnöknél. Másrészt itthon meg kell akadályozni, hogy a gázolaj és a benzin ára elviselhetetlen szintre emelkedjen – ennek érdekében ma délután rendkívüli ülést tart a kormány.

Orbán Viktor az ülés után ismét jelentkezik majd a részletekkel.

Forrás: magyarhirlap.hu
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály

Orbán Viktor: A Védelmi Tanács mai ülésén döntöttünk

A lehető legszigorúbban fellépünk a szélsőséges iszlamista csoportokkal szemben – mondta a miniszterelnök Facebook-posztjában.

Ma reggel a Védelmi Tanács ülést tartott, és áttekintettük az ukrán olajblokád és a közel-keleti háború miatt szükséges intézkedéseket is – jelentette ki Orbán Viktor.

Egy ilyen helyzetben Magyarország békéje és biztonsága a legfontosabb, ezért a Védelmi Tanács folyamatosan ülésezik. A közel-keleti konfliktus miatt megállapítottuk, hogy az Európában a terrorfenyegetés megnőtt. Magyarországon ezért megerősítettük az emberek védelmét, a rendőrök és katonák közterületi jelenlétét növeljük – mondta a miniszterelnök.

Kiemelt figyelmet kell fordítanunk a kritikus energetikai létesítményeinkre is, mert Zelenszkij elnök bejelentette, hogy megakadályozza, hogy orosz energia jusson Európába.

75 helyen felvonult a hadsereg az energetikai létesítmények védelme érdekében. Nálunk nem történhet meg az, ami az Északi Áramlattal megtörtént – jelentette ki Orbán Viktor.

Felállítottunk egy tényfeltáró bizottságot a Barátság kőolajvezeték vizsgálatára. Követeljük, hogy engedjék oda őket a vezetékhez – mondta a posztban a miniszterelnök.

Forrás: magyarhirlap.hu
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály/Fischer Zoltán

Nagy István: Az élelmiszeripar a nemzetgazdaság fontos része lesz a következő években is

Az élelmiszeripar a következő évek során is a nemzetgazdaság fontos része lesz, a kormány ezért változatlanul stratégiai ágazatnak tekinti – mondta az agrárminiszter a Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban, a SIRHA Budapest kiállítás keddi megnyitóján.

Nagy István szerint a magyar élelmiszeripar nemcsak fontos, de érdekes ágazat is, ahol mindig történik valami. Ezt bizonyítja, hogy a termelési értéke 2010 óta megháromszorozódott, 2024-ben már meghaladta a 6650 milliárd forintot. Jelentőségét felismerve a kormány 2014 és 2024 között több mint 650 milliárd forint forrást biztosított az ágazatnak, a vidékfejlesztési programból 1300 élelmiszeripari üzem jutott támogatáshoz. A fejlesztéseknek köszönhetően Magyarország önellátása fejlődött, mérséklődött a függőség a külső körülményektől – tette hozzá.

A tárcavezető kiemelte: a Közös Agrárpolitika új korszakot nyitott a fejlesztési lehetőségekben, a 3,1 ezer milliárd forintot meghaladó keret többsége a termelés megerősítését szolgálhatja. Az Agrárminisztérium február közepéig 65 pályázati felhívást tett közzé összesen 1705 milliárd forintos kerettel. A feldolgozóipar számára 2027-ig elkülönített 500 milliárd forintos keretből eddig 939 kérelemnek ítéltek meg támogatást. A visszajelzések alapján jelentős igény látszik komplex fejlesztésekre, ami a gépvásárláson túl új csarnokok és energetikai rendszerek építését is jelentheti – jegyezte meg.

Nagy István hangsúlyozta, hogy az élelmiszeriparban Magyarországon csaknem 4 ezer vállalkozás érdekelt, a munkavállalók száma tavaly elérte a 146 ezret, ami 20 ezres emelkedés 2010 óta. Legalább ilyen fontos, hogy a vásárlók keresik a magyar termékeket, mert azok jó minőségűek és biztonsággal fogyaszthatók – mondta. A folyamatosan változó körülmények közepette látszik, hogy jó döntés volt a kormánytól a lehető legmagasabbra emelni a pályázati forrásokhoz járó költségvetési hozzájárulás arányát.

A teljes cikk a linkre kattintva olvasható:
https://demokrata.hu/magyarorszag/nagy-istvan-az-elelmiszeripar-a-nemzetgazdasag-fontos-resze-lesz-a-kovetkezo-evekben-is-1147097/

Forrás: demokrata.hu
Fotó: demokrata.hu

Hatalmas védelmi beruházást jelentett be Orbán Viktor

A cseh Tatra Trucks és a magyar Rábát tulajdonló 4iG közötti együttműködés önmagában is fontos fejlemény, de a magyar kormány számára ez az üzlet többet jelent, mert számunkra ez egy átfogó geopolitikai stratégia része – mondta a miniszterelnök azon a hétfői budapesti eseményen, amelyen a 4iG Űr- és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) bejelentette a Czechoslovak Grouppal (CSG) kötött hosszú távú stratégiai partneri megállapodását, valamint együttműködéseit a Magyar Honvédséggel.

Orbán Viktor kiemelte: nemcsak arról van szó, hogy két meghatározó cég együttműködésre lép, hanem arról is, hogy saját országában mindkét cégnek kiemelkedő jelentősége van. „Azt is mondhatjuk, hogy valójában két régi közép-európai nép döntött úgy, hogy a szokásos együttműködésen túl most katonai, technológiai együttműködésbe is kezd” – értékelt.

Emlékeztetett: a csehek és a magyarok ezer éve meghatározó szereplői ennek a térségnek, velünk már „minden megtörtént, ami megtörténhetett”. Voltak időszakok, amikor kemény riválisok voltunk, és olyanok is, amikor együtt harcoltunk – idézte fel a Hunyadiak vagy a mohácsi vész korát.

Hozzátette: voltak békésebb együttműködési időszakok is, és olyan korszak is, amikor Magyarország csatahajóval rendelkezett, és ehhez Csehországban gyártották az ágyúkat, a cseh gyártású ágyúkba pedig a Weiss Manfréd gyártott muníciót. Nem előzmény nélküli tehát ez a mostani együttműködés – összegzett.

A kormányfő kifejtette: a világban zajló átrendeződés egyszerre jelent esélyt, hogy a térség megerősödjön, de közben nő annak a veszélye is, hogy idegen függésbe kerülünk. Leginkább rajtunk múlik, ez hogyan alakul – mutatott rá.

A teljes cikk a linkre kattintva olvasható:
https://infostart.hu/belfold/2026/03/02/hatalmas-vedelmi-beruhazast-jelentett-be-orban-viktor

Forrás: infostart.hu
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Kommunikációs Fõosztály/Fischer Zoltán

Orbán Viktor: Jelentős energiaár-robbanás fenyeget az iráni háború miatt

Orbán Viktor az esztergomi Háborúellenes Gyűlésen az iráni háború, az ukrán olajblokád és a közelgő választás összefüggéseiről beszélt. A miniszterelnök szerint jelentős világpiaci energiaár-emelkedés fenyeget, miközben Magyarországot zsarolás éri az olajszállítások ügyében. Úgy fogalmazott, hogy „ezt a csatát meg fogjuk nyerni”, szerinte a választáson egyszerre kell legyőzni a hazai ellenzéket, a Tisza Pártot és a külső nyomásgyakorlókat.

Békéscsaba után szombaton Esztergomba érkezett a Digitális Polgári Kör (DPK) Háborúellenes rendezvénysorozata, a jelszó: „Aki békét akar, velünk tart”. A gyűlésen beszédet mondott Orbán Viktor miniszterelnök, aki reggel a Facebookon kiemelte, hogy „dupla bevetés” vár rá. Első útja Százhalombattára vezetett, ahol elrendelte a kritikus infrastruktúra megerősített katonai védelmét. A nap második állomásán a miniszterelnök az esztergomiakkal találkozik a háborúellenes gyűlésen.

A kormányfő beszédében kiemelt téma volt:

– az iráni háború és a fenyegető világpiaci energiaár-emelkedés,
– az ukrán olajblokád és a Barátság kőolajvezeték jövője,
– a rezsicsökkentés megvédése és az energiafüggetlenség kérdése,
– a közelgő választás tétje és esélyei az esztergomi régióval kapcsolatban, a „háromharmad” célkitűzése,
– a digitális térben zajló politikai küzdelem és a nemzeti egység szükségessége.

A beszédének most különös súlyt adott, hogy az Egyesült Államok és Izrael szombat reggel támadást indított Irán ellen. A világpolitikai feszültség ezzel új szintre lépett, a nemzetközi helyzet pedig egyik pillanatról a másikra változott meg.

A teljes cikk a linkre kattintva olvasható:
https://index.hu/belfold/2026/02/28/orban-viktor-digitalis-polgari-korok-esztergom-kormanyfo-haboruellenes-gyules-fidesz-kampany/

Forrás: index.hu
Fotó: Szollár Zsófi / Index

 

Hankó Balázs: Legalább 50 százalékkal emelkednek az ösztöndíjak az egyetemeken

Minimum ötven százalékkal emelkednek a tanulmányi ösztöndíjak az egyetemeken a tavaszi félév során. Ennek forrását az biztosítja, hogy az elmúlt években több mint 2 és félszeresére nőtt az egyetemek finanszírozása – jelentette be Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter csütörtökön.

Hankó Balázs elmondta: az idei tavaszi félév során minimum 50 százalékos tanulmányiösztöndíj-emelés lesz az alapítványi, az egyházi és az állami fenntartású intézményeknél. Ennek a forrását az adja, hogy az elmúlt években több mint 2 és félszeresére nőtt átlagosan az egyetemek finanszírozása. Azaz a meglévő forrásokból, a teljesítményalapon az egyetemekhez érkezett pluszforrásokból történik meg az egyetemek által, a saját szempontjaik szerint eldöntött ösztöndíjemelés – ismertette a miniszter.

Ebben a félévben minimum 5,5 milliárd forintos ösztöndíj-emelkedésről lehet beszélni, ugyanakkor az egyetemek 8,2 milliárd forintos ösztöndíjemelésre tettek javaslatot – közölte Hankó Balázs. Megjegyezte: vannak olyan intézmények, amelyek akár 100 százalék feletti ösztöndíjemelést is biztosítanak. Tehát a magyar felsőoktatásban a tanulmányi ösztöndíjaknál ez átlagosan 84 százalékos növekményt jelent, de mindenhol eléri minimum az 50 ötven százalékot – mondta.

A miniszter kitért arra is, minden egyetem maga dönt arról, hogy milyen szempontok szerint történik az ösztöndíjemelés. Hankó Balázs közölte: az ösztöndíjemelés második lépése az őszi félév során valósul majd meg.

A kollégiumfejlesztésekről szólva a miniszter arról beszélt: korábban vállalták, hogy egy 12-18 ezer férőhelyes Diákvárost hoznak létre Budapesten, a Nemzeti Atlétikai Központ közelében. Győrben egy 100+300 férőhelyes valósul meg, a Debreceni Egyetemen ugyancsak elindul egy nagyjából 1600 férőhelyes fejlesztési program, a Neumann János Egyetem esetében pedig befejeződik a 600 férőhelyes kollégiumfejlesztés.

A teljes cikk a linkre kattintva olvasható:
https://www.origo.hu/belpol/2026/02/emelkednek-osztondijak-egyetemeken-hanko-balazs

Forrás: origo.hu
Fotó: MTI/Kocsis Zoltán