Hírek

Hírek

Március 22. A víz világnapja

„A víz világnapjának megünneplését az 1992. évi Rio de Janeiro-i környezetvédelmi konferencián kezdeményezték. Ennek hatására az ENSZ március 22-ét nyilvánította e nappá, felhívva a kormányok, szervezetek és magánszemélyek figyelmét a víz fontos szerepére életünkben. Cél, hogy óvjuk, védjük környezetünket, s ezen belül a Föld vízkészletét.”
      
Szabó Lőrinc: Egy pohár víz
Hogy a napfény ráesett,
szinte szívdobogva nézem
ezüstszikrás börtönében
az ezüsthideg vizet.
Víz, még sohse láttalak;
és lelkem sok szennye-bűne
boldogan megszégyenülve
érzi, milyen tiszta vagy.
Jég vagy! tűz vagy! gyönyörű!
Tündértestű meztelenség,
voltam én is, és leszek még,
mint te, olyan egyszerű?
Jöjjetek, igaz imák:
jó vizek, öntözzetek meg,
és kit oly rosszul szeretlek
válts meg, égi tisztaság!
Forrás: jelesnapok.oszk.hu

Közös imádság a kárpátaljaikért

„Szükségünk van Istenre és egymásra is, hogy ne csupán testileg vészelhessük át ezt az időszakot, hanem a lelkünket is meg tudjuk erősíteni – fogalmazott Balog Zoltán, püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke, amikor a Magyarországra menekülők számára szervezett imaalkalomról kérdeztük. Március 20-án este hét órakor a Budapest-Fasori Református Egyházközség templomába várnak ugyanis közös imádságra minden, Kárpátaljáról és Ukrajna más részeiről érkező menekültet.[…]
Az alkalmon Balog Zoltán püspök, a Zsinat lelkészi elnöke és Osztie Zoltán, a Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony-templom főplébánosa is szolgálnak. A magyarul nem beszélők számára a helyszínen tolmács segíti majd a megértést.”
Forrás: reformatus.hu

Március 15-én újra békemenet!

„Egyértelmű nem a háborúra, No war!” – ez a 2022. március 15-i, tizedik Békemenet üzenete Csizmadia László, a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) kuratóriumának elnöke szerint.
A gyülekező 12 órakor lesz a Császár-Komjádi Sportuszoda előtt az Elvis Presley térnél, majd a Margit híd felé indulnak, a tömeg a Szent István körúton, a Bajcsy-Zsilinszky úton, majd az Alkotmány utcán keresztül érkezik meg a Kossuth térre, ahol Orbán Viktor mond ünnepi beszédet.
A miniszterelnök 15 órakor fog beszédet mondani a Kossuth téren.” – olvasható a mandiner.hu-n.
Közben a magyarhirlap.hu megosztotta a miniszterelnök aktuális Facebook-posztját, amely fotón Orbán Viktor épp az ünnepi beszédén dolgozik, ami majd a Kossuth téren lesz hallható 15 órától. A képen az „Utolsó simítások” felirat olvasható.
Forrás: mandiner.hu, magyarhirlap.hu
Fotó: mandiner.hu, Orbán Viktor Facebook-oldala, magyarnemzet.hu

Március 14. tévépremier

Aki még nem látta, ma este megnézheti
Ma este látható először a tévé képernyőjén Kálomista Gábor filmje, az ElkXrtuk. A TV2 21:00-tól tűzte műsorára a politikai krimit. A 2006-os eseményeket – őszödi beszéd kiszivárgása, utóhatásai – feldolgozó produkció 2021 októberében debütált, a tavalyi év egyik legnézettebb és egyben a legmegosztóbb filmje volt a hazai mozikban.
Fotó: MTI

Magyarország új köztársasági elnököt választott

„Novák Katalin megválasztásával az 1990 utáni magyar történelem első női köztársasági elnöke lett, 188 érvényes és 5 érvénytelen szavazat mellett választották államfőnek. Novák Katalinra 137 képviselő szavazott, míg Róna Péterre 51 voksolt. A jegyzők megállapították a szavazás érvényes és eredményes volt. Az új köztársasági elnök az Országgyűlés előtt csütörtök délelőtt letette az esküt. Novák Katalin május hó 10. napján lép hivatalába.”
Forrás: magyarhirlap.hu

Varga Mihály: A magyar kormány nem fogja kiterjeszteni a szankciókat

„A pénzügyminiszter szerint a forint is a szankciók áldozata.
Varga Mihály közösségi oldalára közzétett videóban számolt be arról: a „magyar forint a brüsszeli szankciók” áldozatává vált. Elmondása szerint a forintra és a gazdaságra a legnagyobb veszélyt a szankciók kiterjesztése jelenti az energiaszektorra.
Aki a szankciók kiterjesztését, az a magyar emberekkel akarja megfizettetni a háború árát”
– fogalmazott, aláhúzva, hogy ilyen lépést a magyar kormány semmilyen nemzetközi fórumon nem fog támogatni.”
Forrás: mandiner.hu

Március 2. Hamvazószerda

„Hogy örömhírrel induljon minden nap … – Mt 6,1–6.16–18
A hegyi beszédben Jézus így szólt tanítványaihoz:
Vigyázzatok! Jótetteitekkel ne hivalkodjatok az emberek előtt, mert így a mennyei Atyától nem kaptok értük jutalmat. Amikor tehát alamizsnát osztasz, ne kürtöltess magad előtt, mint a képmutatók teszik a zsinagógákban és az utcákon, hogy dicsérjék őket az emberek!
Bizony mondom nektek, ezzel már meg is kapták jutalmukat. Amikor te adsz alamizsnát, ne tudja bal kezed, mit cselekszik a jobb kezed, hogy adományod rejtekben legyen, és akkor Atyád jutalmaz meg érte, aki lát téged a rejtekben is.
Amikor pedig imádkoztok, ne legyetek olyanok, mint a képmutatók, akik szeretnek az emberek szeme láttára a zsinagógákban és az utcasarkokon állva imádkozni! Bizony mondom nektek, már meg is kapták jutalmukat. Amikor imádkozol, menj be a szobádba, és zárt ajtó mögött, a rejtekben imádkozzál Atyádhoz! Atyád, aki a rejtekben is lát, megfizet neked.
Amikor böjtöltök, ne legyetek mogorvák, mint a képmutatók! Keserű arcot mutatnak, hogy az emberek meglássák rajtuk a böjtölést. Bizony mondom nektek, ezzel már meg is kapták jutalmukat. Amikor te böjtölsz, illatosítsd be hajadat és mosd meg arcodat, hogy az emberek ne vegyék észre böjtölésedet, csak Atyád, aki a rejtekben jelen van! Atyád, aki a rejtekben is lát, megfizet neked.”
Forrás: magyarkurir.hu
Fotó: Vatican News

Karitász Ukrajnáért

Csatlakozzon Ön is a Karitász segélyprogramjához a háborús helyzetben!
„A Katolikus Karitász megkezdte segélyprogramját az ukrajnai Karitász szervezetekkel együttműködve. A Magyarországra érkező menekültek fogadásához és ellátásához bázisokat létesített és segélyszállítmányt küldött. Csatlakozzon Ön is a humanitárius segélyprogramhoz a 1356-os adományvonal hívásával és online adományozással.
A Katolikus Karitász tartós élelmiszert, matracokat, pokrócokat juttatott el a térségbe és pénzbeli gyorssegélyt is küldött ukrajnai partnerszervezetének a belső menekültek ellátása céljából. Munkatársaink és önkénteseink már a helyszínen segítenek.”
A Katolikus Karitász segélyprogramjához többféle módon lehet csatlakozni:
☎️A 1356-os adományvonal hívásával (egy hívás 500 Forint támogatást jelent)
💻Online adományozással a Karitász honlapján – www.karitasz.hu – keresztül
💳A Katolikus Karitász központi bankszámláján „Ukrajnai háború” megnevezéssel – Raiffeisen Bank 12011148-00124534-00100008
Forrás: Katolikus Karitász

Ferenc pápa felhívása a békéért

Ferenc pápa felhívása: Március 2-án, hamvazószerdán tartsunk böjti napot a békéért!
„Február 23-án, a VI. Pál-teremben tartott általános kihallgatás végén a Szentatya felhívást fogalmazott meg az ukrajnai háborús helyzet fokozódása miatt. A politikai vezetőket lelkiismeret-vizsgálatra, minden embert böjtre, a hívőket pedig a böjtön túl buzgóbb imára hívta.
Ferenc pápa teljes felhívásának fordítását közreadjuk.
Szívemben nagy a fájdalom az ukrajnai helyzet romlása miatt. Az elmúlt hetek diplomáciai erőfeszítései ellenére egyre aggasztóbb fejleményeknek vagyunk tanúi. Hozzám hasonlóan a világon sokan éreznek szorongást és aggodalmat. Ismét részérdekek fenyegetik mindenki békéjét. Szeretnék a politikai vezetőkhöz fordulni, hogy végezzenek komoly lelkiismeret-vizsgálatot Isten színe előtt, aki a béke és nem a háború Istene; aki mindenki Atyja, nem csak egyeseké, aki azt akarja, hogy testvérek és ne ellenségek legyünk. Kérem az érintett feleket, hogy tartózkodjanak minden olyan cselekedettől, amely még több szenvedést okozna a lakosságnak, mert destabilizálná a nemzetek közötti együttélést és kétségbe vonná a nemzetközi jogot.
Most mindenkihez szeretnék fordulni, hívőkhöz és nem hívőkhöz egyaránt.
Jézus azt tanította nekünk, hogy az erőszak ördögi értelmetlenségére Isten fegyvereivel, az imával és a böjttel válaszoljunk.
Mindenkit arra kérek, hogy március 2-án, hamvazószerdán tartsunk böjti napot a békéért. Külön biztatom a hívőket, hogy azon a napon buzgón szenteljék magukat az imádságnak és a böjtnek. A Béke Királynője óvja meg a világot a háború őrültségétől!”
Forrás: magyarkurir.hu
Fordította: Tőzsér Endre SP
Fotó: Vatican News

Századvég: Tovább zuhant Márki-Zay Péter népszerűsége

„Januárról februárra 59-ről 62 százalékra nőtt a baloldal kormányfőjelöltjéről negatívan vélekedők aránya, miközben újabb szimpatizánsokat nem tudott szerezni a politikus – állapítható meg a Századvég legfrissebb közvélemény-kutatásából. A felmérés a politikai szempontból aktív magyarok körében feltérképezte Márki-Zay Péter népszerűségének alakulását.
Botrányos kijelentések kísérik a baloldali miniszterelnök-jelölt kampányát.
A közelmúltban Márki-Zay Péter részéről több olyan állítás is napvilágra került, amelyek keretében a hódmezővásárhelyi városvezető a magyar politikai kultúra általánosan elfogadott szabályait zárójelbe téve nyilvánult meg közéleti kérdésekben, bizonyos választói csoportokra nézve sértő megjegyzéseket tett, illetve olyan javaslatokat fogalmazott meg, amelyeket jelentős társadalmi elutasítottság övez. Márki-Zay egyebek mellett „részeg” és „agymosott”, valamint „falusi, egyszerű, tudatlan” választókról értekezett, egy kampányrendezvényen pedig – többek között – a „kommunisták” és „fasiszták” képviseletéről beszélt. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a balliberális kormányfőaspiráns nézete szerint a „szüléshez orvos sem kell”, mivel az „nem betegség”, továbbá 2021 őszén kifejtette, hogy „igenis el kell fogadni, hogy sürgősségi, vagy éppen szülészeti ellátás ne legyen a vidéki városokban, vagy akár falvakban élők közelében”.
Az említett kijelentések fényében kevésbé meglepő, hogy folyamatosan nő a baloldali kormányfőjelöltet elutasítók tábora. A legfrissebb kutatási adatok rámutatnak, hogy 2022 februárjában a válaszadók 62 százaléka kedvezőtlen véleményt fogalmazott meg Márki-Zay Péterről, így a januári adatokhoz képest 3 százalékponttal, 2021 októberéhez viszonyítva pedig összesen 15 százalékponttal nőtt a politikusról negatívan vélekedők aránya.”
Forrás: szazadveg.hu